MIEJSCE NA OGNISKO

     Miejsce na ognisko jest bardzo
miejsce na ognisko jest wazne
ważne, gdy mamy na celu uzyskać ogień. Bez odpowiedniego miejsca nasze szansę automatycznie zmaleją. Na samym początku, gdy decydujemy się rozpalić ogień pamiętajmy, aby obłożyć to nasze miejsce na ognisko kamieniami i odgarnąć z liści i drobnych patyków. Bezpieczeństwo przede wszystkim. Pamiętaj także, że dużym błędem będzie rozpalanie na gołej ziemi.
Warto znaleźć korę brzozy i położy ją na dane miejsce. Brzoza jest łatwo dostępna w polskim terenie i łatwo pozyskać z niej brzozę. Gdy już ułożymy korę warto zdrapać z niej delikatną powłoczkę lub po prostu obedrzeć trochę suchej kory, która posłuży nam jako rozpałka. Jako rozpałkę wraz z korą można używać delikatnych suchych gałęzi, które szybko zapłoną. To na pewno ułatwi nam pracę. Jeśli, chcemy już robić bardziej profesjonalne ognisko możemy wykopać niewielki dołek i właśnie w nim wykonać całą pracę ,wtedy jeszcze bardziej zadbamy o estetykę i nasze miejsce na ognisko będzie ładnie wyglądać. Ważne jest, by dołek nie był za głęboki. Chodzi o to by ogień miał kontakt z wiatrem, ale nie za dużo, jeśli będzie naprawdę duży wiar na twoje ognisko i nie będziesz mógł go rozpalić oznacza to, że masz jeszcze złe
miejsce na ognisko. W takiej sytuacji wystarczy po prostu wykopać nieco większy dołek. Gdy już rozpalimy niewielki ogień możemy dokładać trochę chrustu. Ważne jest,że gdy zimno i warunki nie są zbyt sprzyjające warto zwracać uwagę na to, co dokładamy do ognia by nasza praca nie poszła na marne. Należy pozyskiwać drewno z drzewa, które jest ułamane, ale nie dotyka podłoża. Takie drewno jest najlepsze, gdy chcemy powiększyć i utrzymać ogień w trudnych warunkach pogodowych. Nie dokładaj także od radu dużych kawałków drewna. Gdy masz jeszcze niewielki ogień nie warto ryzykować z takimi dużymi kawałkami. One bardzo wolno się palą i istnieje duża szansa, że twoje ognisko zacznie gasnąć. Oczywiście gdy nie będzie  ono jeszcze na tyle duże. Mimo to myślę, że gdy, by zaczęło gasnąć po tym artykule dałbyś radę to jeszcze uratować, a miejsce na ognisko po raz kolejny ułatwiło by ci to zadanie.Kiedy będziemy mieli już rozpalone ognisko możemy zrobić stojak na, którym np. zagrzejemy
miejsce na ognisko to podstawa
wodę. Wystarczy wbić dwa odpowiednie patyki na wystarczającej głębokości i zabezpieczyć je kamieniami. Następnie na nich położyć jeszcze jeden i zawiesić naczynie.  Gdy będziemy w terenie na pewno się nam to przyda.
   Pamiętaj, także że rozpalanie ogniska jest jedną z umiejętności Survivalu i gdy znajdziesz się w trudnej sytuacji oraz rozpalisz ognisko twoje szanse na przeżycie o wiele się zwiększą! Będziesz mógł się np. ogrzać, czy przegotować wodę, a jeśli zgubiłeś, się gdzieś poza cywilizacją, możesz  rozpalić ogień, by innym było łatwiej cie znaleźć (oczywiście jeśli cie poszukują) ;)
Mam nadzieje, że wytłumaczyłem, dlaczego miejsce na ognisko jest tak istotne i pokazałem jak łatwo można rozpalić ogień.

18 komentarzy:

 1. Fajny i interesujący blog. Widać że pisany z pasją. Dużo wiedzy ciekawej ale przede wszystkim praktycznej. Czekam na kolejne wpisy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że się podobało postaram się o więcej takich artykułów.

   Usuń
 2. Fajny blog,bardzo interesujący.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy jak i interesujący artykuł. Czekam na więcej. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, na pewno pojawią się kolejne mam nadzieje równie ciekawe.

   Usuń
 4. Bardzo ciekawy jak i przydatny artykuł. Pojawią się jeszcze kolejne artykuły związane z ogniskiem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, mam w planach kolejny post związany z tematyką ogniska. Fajnie, że zapytałeś :)

   Usuń
 5. Fajnie że zabrałeś się za taką tematykę. Czekam na następne wskazówki :) Pozdrawiam
  ~Anonim-chan

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi, że czekasz. Postaram się o więcej ;)

   Usuń
 6. Ciekawa notka, liczę na więcej takich materiałów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki!
   Myślę, że na pewno pojawi się więcej ;)

   Usuń
 7. Ode mnie trochę krytyki - obkładanie kamieniami ma mały wpływ na bezpieczeństwo - całkowicie wystarczające jest odgarnięcie ściółki do gołej ziemi w miejscu gdzie będziemy rozpalać ognisko (kamienie za to są dość użyteczne jeśli chcemy spać przy ogniu - pełnią wtedy funkcję masy akumulacyjnej). Jako rozpałka sprawdzają się też suche cienkie gałązki świerkowe - oprócz tego że łatwo się zapalają to w zwartym świerkowym lesie zazwyczaj są suche nawet po deszczu, przy braku brzóz mogą nawet być użyte zamiast kory. Warto żebyś też popracował trochę nad literówkami :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki zgadzam się z tym jednogłośnie, oczywiście kamienie przy ognisku wyglądają też bardzo estetycznie. Bardzo doceniam, że wyraziłaś swoją szczerą i własną opinie i dałeś mi cenne informacje. Gałęzie świerkowe osobiście testowałem i rzeczywiście sie nadają :)

   Usuń
 8. wow super blog. i bardzo ciekawe tematy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dzięki za opinie, cieszę się, że sie podoba :)

   Usuń
 9. Fajny artykuł polecam :)

  OdpowiedzUsuń