JAK ROZPALIĆ OGNISKO?

jak rozpalić ognisko to częste pytanieJak rozpalić ognisko? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, czasami nawet za późno, jak już są w trudnej sytuacji. Inni jednak zadają je sobie sami bo okazuje się, że jeszcze tej czynności survivalowej nie potrafią. Na tym blogu zostało pokazane już wiele dobrze opisanych metod i ciekawostek jak tego dokonać. Bardzo treściwe informacje zawiera post miejsce na ognisko. W tym artykule napiszę instrukcję w punktach, jak rozpalić ognisko?

Ten post powstał nie bez powodu. Wiele osób pisało w mailach oraz w komentarzach, abym napisał jeszcze materiał na temat ogniska. Poprzednie artykuły związane z ogniskiem zostały bardzo pozytywnie przyjęte. Dostajecie to o co prosiliście, jeśli pojawią się kolejne sugestie w mailach i komentarzach postaram się je, również zrealizować.
1. Odgarnij miejsce w, którym masz zamiar rozpalić ognisko. Liście i patyki możesz zatrzymać one pomogą nam przy rozpalaniu.
2. Gdy ziemia jest już odgarnięta i chcesz, aby twoje ognisko było wydajne i bezpieczne wykop niewielki dołek i obłóż go kamieniami. Kamienie wyglądają bardzo estetycznie i dodają klimatu. Gdy kopiesz dołek, pamiętaj, aby nie był on za głęboki. Jest to niezmiernie ważne, by ogień miał kontakt w wiatrem. Oczywiście jeśli jest mocny wiatr możesz wykopać nieco większy dołek, ale pamiętaj żeby nie przesadzić!
3. Gdy już przygotowałeś sobie miejsce na ognisko, możemy przejść do przygotowań, aby rozpalać! Wiele osób już wie, że nie należy rozpalać na gołej ziemi. Jeśli zaczniemy rozpalać na gołym podłożu to bardzo utrudni nam zadanie. Najlepiej wyłożyć korę brzozy
jak rozpalić ognisko to pytanie zadaje sobie wiele osób
na podłożu i brać się do brać. Kora brzozy jest ogólnie bardzo dostępna i najchętniej używana przez ludzi znających się na survivalu do tych celów. Z kory tego drzewa możemy zdrapać delikatną warstwę, która jest łatwopalna.
4. Kiedy już wszystko poprawnie zrobiłeś, możesz rozpalić ognisko. Możesz zdrapać delikatną warstwę z kory brzozy, o czym wspominałem wcześniej, ale możesz,  także użyć wysuszonej pałki wodnej (więcej na temat ciekawostek o ognisku znajdziesz na tym blogu). Przy drugim patencie musisz przygotować rozpałkę wcześniej (suszenie itd.).
5. Jeśli uzyskamy już mały ogień możemy dokładać delikatnych patyków i suchych liści o, którym wspominałem wcześniej. Dokładajmy tyle, aż uzyskamy trochę większy ogień.
jak rozpalić ognisko to ważne pytanie
6. Po uzyskaniu już trochę większego ognia możemy dokładać większego chrustu. Ognisko możemy konstruować na kształt stożka. Dokładaj grubsze kawałki na ten kształt, a ognisko zachowa trochę estetyki. Oczywiście ognisko na kształt stożka nie jest konieczne. Jeśli masz na celu zrobienie dużego ogniska możesz, dodać jeszcze bardzo grubych  kawałków. Pamiętaj, że one będą paliły się dłużej, ale będą mniej wydajne.
7. Po spaleniu ogniska najlepiej je ugasić. Nawet gdy obłożyłeś je kamieniami i wykopałeś dół. Prawdopodobnie, jakbyś je tak zostawił nic, by się nie stało. Pewnie by się wypaliło lub zostało zgaszone przez warunki pogodowe, ale najlepiej polej je wodą. Gdy zalejesz je dokładnie wodą będziesz miał 100% pewności, że nie spowodujesz żadnego pożaru. Pamiętaj! Bezpieczeństwo przede wszystkim!
Mam nadzieje, że po przeczytaniu tego lub innego artykułu na tej stronie dowiedziałeś się jak rozpalić ognisko?

1 komentarz:

  1. Zdecydowanie trzeba stawiać na bezpieczeństwo, jeśli nie czujemy się pewnie to lepiej tego nie robić :)

    OdpowiedzUsuń