DREWNO NA OGNISKO cz. 1

drewno na ognisko jest bardzo przydatne     Drewno na ognisko jest dosyć istotne, gdy chcemy rozpalić dobry i trwały ogień. Z pewnością jeśli kiedyś rozpalałeś ognisko zauważyłeś, że nie wszystko się pali. Nie każde drewno będzie, tak dobre, więc jeśli chcesz wydajny i dobry ogień warto, także o to zadbać, a jak wiadomo ogień jest podstawową czynnością survivalową. Więc warto posiadać taką wiedzę. 


Niektóre rodzaje drewna dają więcej dymu lub ogień dłużej się pali. W tym artykule przedstawię Ci parę gatunków drewna i ich atuty, wtedy będziesz wiedział jakie drewno na ognisko będzie najlepsze do twojego ogniska. Zapraszam ;)
Jeśli kojarzysz artykuł miejsce na ognisko jest on też istotny jeśli chodzi o rozpalanie ogniska. W nim dostałem komentarz związany z tym artykułem dlatego też go napisałem :)
Zacznijmy może od tego że nie każdy rodzaj drewna nadaje się tak dobrze jak do np. wędzenia dlatego bez przedłużania zacznę już do opisu drewna.


 • Jodła – drewno te nie jest w polskich lasach
  drewno na ognisko to podstawa w rozpalaniu
  rzadkością. Drzewo iglaste, teraz zadasz pytanie jak je dobrze rozpoznać? Jest wiele sposobów, ale ciekawostką jest to, że igły jodły spod spodu mają 2 białe paski. Dlatego jeśli będziesz kierował się tą metodą na pewno odróżnisz jodłę od innych drzew. Oprócz, tego że ten gatunek drewna daje dużo dymu jest on na dodatek łatwy i szybki do rozpalania oraz oddaje strzelający płomień.
 • drewno na ognisko jest ważneBrzoza – drzewo liściaste, charakteryzujące się białą korą. Myślę, że większość potrafi ją odróżnić od innych drzew. Istnieje też, także brzoza czarna, ale właściwości tych 2 odmian są podobne. Jeśli, już dłużej gościsz na tym blogu to, wiesz, że brzoza jest świetną rozpałką oraz jest niezmiernie ważna przy rozpalaniu. Wykłada się ją przy rozpalaniu ognia na ziemię, aby nie rozpalać na gołej ziemi. [Więcej znajdziesz na (min.) artykule miejsce na ognisko.] Ponadto brzoza ma jeszcze inne właściwości jeśli chodzi o ognisko. Daje więcej ciepła (niż np. jodła), bardzo łatwo się nią rozpala, ale szybko się pali. Więc jeśli będziemy jej używać na dłuższą metę, trzeba dokładać jej więcej.
 • Jesion – te drzewa są
  drewno na ognisko ma duże znaczenie
  podobno bardzo pokaźne i  duże. 
  Nie występują tak często , ale myślę, że zdołałeś je już gdzieś zobaczyć. Charakteryzują się specyficznymi liśćmi,które trudno pomylić. Drewno z jesionu nie nadaje się do rozpalania, jednakże długo się pali oraz wytwarza dużo ciepła. Mała szansa jest, że znajdziesz jesion akurat w terenie tym bardziej, jeśli jest jeszcze młody. Mimo to myślę, że taka wiedza może się przydać. Wracając do tematu w przeciwieństwie do brzozy jesion ma bardzo twarde drewno.
     Myślę, że pokazałem parę istotnych gatunków drzew i teraz w temacie jakim jest drewno na ognisko będziecie już trochę obeznani. Dokończenie tematu w kolejnej części tego artykułu ;). Pojawi się on w zależności od komentarzy i maily. Zapraszam i
Pozdr. Michał

5 komentarzy:

 1. Witam, notka jest dosyć ciekawa ale bardzo krótka i choć jest podzielona na kilka części uważam, że ze względu na długość nie musiałeś jej dzielić. Myślałeś o zmniejszeniu czcionki? Dzięki temu tekst byłby bardziej czytelny i przejrzysty. Czekam na kolejny wpis.
  Pozdrawiam Anonim-chan

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślałem, że będzie trochę za krótka, jednakże teraz zaczął się rok szkolny i obawiam się, że mogę mieć mało czasu dlatego pomyślałem, że będę miał na zapas. Z czcionką myślę, że jeśli znajdą się kolejne osoby, które będą tego chciały to nad tym pomyślę :D Od innych co dostawałem poprzednie komentarze nie było takich próźb i im to nie przeszkadzała, ale oczywiście się zastanowię.
   Dzięki za ciekawy komentarz

   Usuń
  2. Właśnie rozważałem na temat zmniejszenia czcionki i postanowiłem to zrobić. Zawsze komuś tam to przeszkadzało (że czcionka jest bardzo duża) i ja się z tym całkowicie zgadzam (każdy ma prawo do wyrażania własnych opinii), ale teraz mi się wydaje, że czcionka trochę mniejsza o wiele lepiej tu wygląda. Prawda jest taka, że blogi powstają dla ludzi i u mnie to jest przewodząca metoda jak czytelnicy czegoś chcą postaram się im to dać.

   Usuń
 2. Przydatne informacje zawarte w ciekawym tekście, miło się czytało.

  OdpowiedzUsuń