CO JEŚĆ ZIMĄ?

jeść zdrowo to podstawa      Jak wiadomo w okresie jesienno zimowym pogoda nas nie rozpieszcza i jest to uciążliwe w każdym rodzaju survivalu. Niezależnie od tego, czy znajdujemy się w lesie, czy w mieście, kiedy temperatura spada nie jest już tak przyjemnie, jak wcześniej. Ubiór to nie wszystko, jedzenie, które powinniśmy jeść w zimne dni też jest bardzo istotne. W tym artykule przedstawię, co powinno się jeść w okresie jesienno zimowym, aby rozgrzać organizm.    


      Ciepłe napoje jak wszyscy wiedzą
jeść powinno się 5 razy dziennie
są o wiele lepsze na chłodne i zimne dni. Gorąca herbatka na pewno bardziej nas uszczęśliwi niż zimny gazowany napój, gdy jesteśmy w lesie możemy trochę poszaleć i pobawić się w lekki survival przygotowując sobie ciepły napój, czy np. zupę. To chyba logiczne, że z reguły bierze się, termos (na wycieczkę, czy chociaż by do pracy) w okresie jesienno zimowym, kiedy temperatura jest bliska zeru lub czasami nawet poniżej. Zupy przecież głównie składają się z wody, więc to oczywiste, że powinniśmy je szczególnie jeść (podobnie jak pić gorące napoje), gdy panuje taki, a nie inny klimat. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, gdy mamy zamiar sobie zamów w barze na dworze gorący posiłek lub jesteśmy w lesie i mamy ochotę jeść coś ciepłego.
Zdaniem wielu specjalistów na chłodne dni jest
jeść każdy lubi
świetna ostra kuchnia np. indysjska, czy meksykańska. Obie z tych 2 rodzajów kuchni są bogate w ostre przyprawy, które dobrze rozgrzeją nas. O takiej porze roku nie warto żałować sobie takich przypraw ;) Jeśli chodzi już o przyprawy, które pomogą nam w tych mroźnych chwilach to będą to takie przyprawy jak np. kolędra, cynamon, pieprz cayenne, czy kurkuma.
Podobno dobrze rozgrzewają też produkty takie jak np. kasza gryczana, kasza jaglana, rośliny strączkowe, suszone owoce oraz podobno suszone pestki dyni. Nie zapominajmy także, że powinno się jeść szczególnie o takiej porze roku produkty z dużo zawartością witaminy C, bo jak wiadomo wzmacnia ona odporność.
     Jak już wytłumaczyłem, trochę, co warto jeść w takim okresie, chciałbym teraz poruszyć, czego należy unikać. Zdaniem specjalistów należy unikać wychładzających cytrusów, nabiału a zwłaszcza jogurtów z dużą ilością cukrów, a także produktów z białej mąki spożywczej. Te produkty mogą jeszcze bardziej wyziębić organizm. Oczywiście to, że ich nie powinno się jeść, gdy jesteśmy na mrozie lub przebywamy w zimnie nie oznacza, że nie powinniśmy ich jeść, gdy za oknem jest zimno, a my znajdujemy się w ciepłym pomieszczeniu. To się tyczy tych wszystkich porad powinniśmy jeść produkty wymienione w tym artykule, gdy jest nam po prostu zimno.
     Wydaję mi się, że w tym artykule są zawarte informacje, które mogą się wam przydać np. teraz, gdy panuje zimno i pogoda nas nie rozpieszcza, dlatego miałem zamiar wrzucić go właśnie w tym okresie. Moim zdaniem było to całkiem miła odskocznia od ognisk i tego typu rzeczy chodź pamiętajmy, że dalej trzymam się tematyki bloga, ponieważ dieta rozgrzewająca może być wykorzystywana w 3 rodzajach survivalu, a szczególnie w survivalu miejskim.

2 komentarze: